wzrost
40-75 cm
61-105 cm
100-150 cm
waga
0-13 kg
0-18 kg
0-25 kg
15-36 kg
mocowanie
ISOFIX
pasy
kierunek jazdy
tyłem
tyłem/przodem
przodem
atesty
Test Plus
ADAC
homologacja
ECER44-04
i-Size
   

Foteliki samochodowe tyłem/przodem (6x)

Producent fotelików samochodowych - foteliki samochodowe tyłem/przodem

Fotelik samochodowy to bardzo ważny element wyprawki dla dziecka. Prawidłowo dobrany fotelik wysokiej jakości to gwarancja bezpieczeństwa dla dziecka oraz wygoda dla rodzica. Na rynku dostępne są różnorodne modele fotelików, przeznaczone zarówno do jazdy przodem, jak i tyłem. Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się także foteliki obrotowe, przeznaczone zarówno do jazdy przodem, jak i tyłem.

Czym jest fotelik obrotowy?

Foteliki przeznaczone zarówno do jazdy przodem jak i tyłem to stosunkowo nowe rozwiązanie na rynku. Wyposażone są one w obrotową podstawę, które umożliwia obrócenie fotelika o kąt z zakresu 180 stopni lub 360­ stopni. Foteliki 180 stopni można swobodnie obrócić w prawą i lewą stronę, w kierunku drzwi. Foteliki 360 stopni natomiast obracać można wokół własnej osi, co daje możliwość przewożenia dziecka przodem i tyłem do kierunku jazdy.

Możliwość obrócenia fotelika w kierunku drzwi to rozwiązanie, które doceni każdy rodzic. Znacznie ułatwia ono umieszczenie i wyciągnięcie dziecka z fotelika, ponieważ mamy do niego pełny i swobodny dostęp. Nie musimy wyginać się i kombinować, a dodatkowo nie przeciążamy kręgosłupa. Ustawiając fotelik przodem do nas mamy również lepszy dostęp do pasów, dzięki czemu mamy pewność, że zapniemy je prawidłowo.

Foteliki 360 stopni są jeszcze bardziej funkcjonalne. Poza zaletami fotelika 180 stopni możemy w nich również przewozić dziecko tyłem do 4 roku życia. Zgodnie z polskim prawem przewóz dziecka tyłem jest obowiązkowy do około 15-18 miesiąca życia, ale specjaliście zalecają aby robić to jak najdłużej, ze względu na to, że jest to dla dziecka bezpieczniejsze. Po osiągnięciu przez dziecko 4 roku życia, fotelik można obrócić, bez demontowania go, i przewozić dziecko przodem.

Czy foteliki obrotowe są bezpieczne?

Wielu rodziców obawia się, że foteliki obrotowe nie są w pełni bezpieczne. Martwią się oni, że podstawa może samorzutnie zacząć się obracać w czasie jazdy lub wypadku, ewentualnie, że dziecko wprawi ją w ruch przez przypadek. Obawy te są bezpodstawne.

Foteliki przeznaczone do jazdy przodem i tyłem wyposażone są w szereg zabezpieczeń, które uniemożliwiają wprowadzenie podstawy w ruch. Dotyczy to zarówno obrotu samoczynnego, jak i przypadkowego odblokowania fotelika przez dziecko. Jeśli to nas nie przekonuje, warto sprawdzić wyniki testów zderzeniowych, w których foteliki obrotowe uzyskują bardzo dobrej rezultaty.

Pamiętajmy również, że przewożenie dziecka tyłem, na co pozwalają foteliki przód - tył, jest rekomendowanym rozwiązaniem do osiągnięcia przez dziecko 4 roku życia. Tego typu umiejscowienie fotelika sprawia bowiem, że w razie wypadku siły działające na dziecko są mniejsze i inaczej się rozkładają.

Zapobiega to, częstym podczas wypadków, urazom kręgosłupa szyjnego. Dorosły człowiek potrafi zamortyzować nagłe szarpnięcie wywołane uderzeniem. Małe dziecko, niestety nie, ponieważ ma za słabe mięśnie. Jeśli dziecko siedzi tyłem do kierunku jazdy, to zamiast szarpnięcia zostanie ono wciśnięte w fotelik, co znacząco zmniejszy działające na nie siły i obciążenia.

Czym kierować się przy wyborze fotelika obrotowego?

Najważniejszym czynnikiem, którym powinniśmy się kierować przy wyborze fotelika jest oczywiście bezpieczeństwo. Wybrany przez nas fotelik powinien obowiązkowo posiadać homologację. Warto jednak pamiętać, że jest to rzecz obowiązkowa, ale nie wystarczająca, aby uznać fotelik za całkowicie bezpieczny. Homologacja bowiem potwierdza spełnienie przez producenta pewnych wymagać technicznych podczas produkcji, nic natomiast nie mówi o wynikach w testach zderzeniowych. Dlatego poza samą homologacją do fotelika powinny być dołączone wyniki testów, np. ADAC.

Równie ważnym aspektem podczas wybory fotelika jest sposób jego montażu. Niektóre foteliki mocowane są tylko i wyłącznie za pomocą pasów. O wiele bezpieczniejsze i stabilniejsze jest jednak mocowanie za pomocą system Isofix. Tego typu montaż zapewnia nie tylko większą stabilność foteliki, ale również eliminuje błędy, które można popełnić podczas montażu za pomocą pasów. Niestety jednak nie wszystkie modele samochodów wyposażone są w system Isofix.

Bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo fotelika mają pasy. W fotelikach montuje się zazwyczaj trójpunkowe lub pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. Oba rodzaje są oczywiście bezpieczne. Przy czym pasy pięciopunkowe mają jednak lepszą opinię. Pięciopunkowe pasy bezpieczeństwa rekomenduje się również bardzo małym dzieciom, których miednica i kości biodrowe nie są jeszcze w pełni wykształcone. W tym przypadku gwarantują one zdecydowanie większy poziom bezpieczeństwa.

Producent fotelików samochodowych zaprasza do zakupu

Nawet najlepsze pasy nie zagwarantują bezpieczeństwa jeśli nie będą prawidłowa zapięte. Pamiętajmy, że pasów nie należy zapinać na odzież wierzchnią typu kurtka czy kombinezon. Pasy pod żadnym pozorem nie mogą być poskręcane, powinny być również prawidłowo umieszczone. Dobrze zapięty pas, to pas porządnie zaciśnięty i ściśle przylegający do ciała.

Podczas podróży zdarzają się różne sytuacje. Nie rzadko dochodzi do zabrudzenia fotelika. Dziecko może bowiem zwymiotować lub mieć brudne buciki. Wybierając fotelik samochodowy warto więc zdecydować się na taki, który będzie łatwy do utrzymania w czystości. Pokrowce powinny być wykonane z trwałych, szybko schnących materiałów, które łatwo doprowadzić do stanu ponownej używalności, a które jednocześnie nie ulegną zniszczeniu podczas kolejnego prania czy czyszczenia. Ważne również, aby łatwo było je ściągnąć i założyć ponownie.

Użytkowanie fotelika obrotowego. Na co uważać?

Foteliki obrotowe umożliwiają ustawienie siedziska pod kątem 90 stopni do kierunku jazdy. Należy jednak pamiętać, iż funkcja ta może być używana tylko i wyłączenie podczas postoju, aby swobodnie włożyć lub wyciągnąć dziecko z fotelika. Pod żadnym pozorem nie można przewozić dziecka w takim położeniu.

Fotelik ustawiony pod kątem 90 stopni do kierunku jazdy nie pełni bowiem żadnych funkcji ochronnych. Z punktu widzenia bezpieczeństwa to praktycznie tak, jakbyśmy przewozili dziecko bez fotelika. Dodatkowo pamiętajmy również o tym, że funkcja obrotu fotelika nie służy do karmienia dziecka podczas jazdy. Dziecko w czasie jazdy w ogóle nie powinno jeść ani pić, może się bowiem zakrztusić.

Wybierając fotelik do jazdy przodem i tyłem zwróćmy uwagę aby pasował nie tylko do naszego dziecka, ale i samochodu. Najlepszym rozwiązaniem jest pojechać do salonu i przymierzyć wybrany model fotelika do naszego auta. Czasami, może się bowiem zdarzyć, że kształt kanapy lub umiejscowienie foteli uniemożliwi jego prawidłowy montaż lub sprawi, że będzie on niewygodny. Jak już wspomniano fotelik musi pasować również do dziecka.

Na rynku dostępne są różne modele fotelików, w tym uniwersalne, przeznaczone do dużego zakresu wagi. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości lub wydaje nam się, że taki fotelik nie jest dobrze dopasowany do naszej pociechy, zdecydujmy się na fotelik przeznaczone dla mniejszego zakresu wagi.

Zapraszamy do zapoznania się z szeroką ofertą fotelików obrotowych, w różnych wersjach kolorystycznych, dostępnych w naszym sklepie. Sprawdź jakie modele oferują producenci fotelików samochodowych. Poznaj najlepsze modele przeznaczone dla dzieci w różnym wieku, na każdą kieszeń. Znajdź najlepszy produkt dla swojego dziecka. Zapewnij najmłodszym pasażerom wygodę i bezpieczeństwo. W razie pytań służymy fachową pomocą. Obsługa naszego sklepu internetowego odpowie na Państwa pytania.