Materace i pościel do łóżeczka

Babys Zone materace dziecięce i pościel do łóżeczka

Wielu rodziców zastanawia się jaki materac wybrać dla swojej pociechy. Wybór odpowiedniego materaca to bardzo ważna kwestia, ponieważ dobrze dobrany materac wpływa na prawidłowy rozwój ciała w czasie snu. Dziecko spędza w łóżku o wiele więcej czasu niż dorosły. Zdarza się, że rodzice nie zgłębiają tematu i kupują najtańszy materac lub dziecko otrzymuje materac po starszym rodzeństwie. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ odpowiedni materac dziecięcy musi spełniać odpowiednie warunki aby zapewnić zdrowy rozwój dziecka.

Materac dla dziecka Baby Zone

Zdeformowany lub powgniatany materac nie tylko będzie niewygodny, może być również przyczyną powstawania wad postawy. Dobór odpowiedniego materaca dla dziecka to inwestycja w jego zdrowy rozwój. Dbając o wygodny i dopasowany materac dla dziecka mamy wpływ na kondycję jego kręgosłupa w przyszłości. Materac do dziecięcego łóżka to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia pokoju. Nie pozwól więc aby o zdrowiu Twojego dziecka decydował przypadek!

Atesty i certyfikaty Baby Zone

Warto przyjrzeć się bliżej materiałom, z których wykonany jest materac dla dziecka. Żyjemy w czasach, kiedy wiele dzieci ma problemy związane z alergią, przez co jest to bardzo istotny aspekt. Najlepiej sprawdzą się materace dziecięce od renomowanych producentów, posiadające wiele pozytywnych opinii.

Bezpieczeństwo materiałów, z których wykonany jest materac, gwarantują atesty, takie jak atest PZH, atest OKO-TEX Standard 100, pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka lub opis „BEZPIECZNY DLA DZIECKA”.

Jeśli materac posiada któryś z powyższych atestów, gwarantuje to że jest wolny od substancji chemicznych. Wybierając produkty z powyższymi certyfikatami, można mieć pewność, że są one bezpieczne dla zdrowia i nie zawierają substancji szkodliwych.

Rozmiar i wysokość materaca Baby Zone

Materac do dziecięcego łóżeczka musi być dobrany idealnie do wymiarów łóżeczka. Wyeliminuje to niebezpieczeństwo związane z wpadnięciem dziecka pomiędzy materac a ramę łóżka lub zaklinowanie rączki lub nóżki dziecka. Najpopularniejsze rozmiary dziecięcych materacy to 120x60cm (dla niemowląt) lub 140x70cm (dla dzieci nieco starszych).

Wysokość materaca dziecięcego powinna wynosić nie mniej niż 8cm. Zbyt niski materac może powodować dyskomfort i ból pleców dziecka. Z drugiej strony, materac powinien być wystarczająco gruby i twardy, aby zapewnić dziecku odpowiednie wsparcie dla pleców i ciała podczas snu. Przy wyborze wysokości materaca dla dziecka warto zwrócić uwagę na rozmiary łóżeczka, aby dobrze dopasować wysokość materaca do konkretnego modelu.

Twardość materaca ma kluczowe znaczenie dla kręgosłupa

Wśród rodziców krąży opinia, że materac dla dziecka powinien być twardy. Nie jest to jednak prawdą. Przy całkiem twardych materacach ciężko znaleźć dziecku wygodną pozycję do spania, przez co wierci się i gorzej wysypia. Twardy materac dodatkowo uciska na kręgosłup, co zaburza prawidłowy rozwój ciała. Zbyt miękki materac z kolei nie podpiera dostatecznie kręgosłupa i może prowadzić do jego deformacji.

Dlatego dla dzieci najlepiej wybierać materace średnio-twarde. Zapewnią one odpowiednie wsparcie dla młodego kręgosłupa oraz pozwolą na wybór wygodnej pozycji do spania. Dzięki temu dziecko będzie zdrowo rosło i wysypiało się nocami.

Zdarza się, że producent produkuje materac dwustronny - z jednej strony bardziej twardy, z drugiej strony bardziej miękki. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu materac wystarcza na dłużej. Strona twardsza wykonana jest wówczas z myślą o najmłodszych użytkownikach, w późniejszym czasie wystarczy obrócić materac na stronę mniej twardą i cieszyć się właściwym wsparciem w rozwoju dziecka.

Materac sprężynowy czy piankowy od Baby Zone?

Przy wyborze materaca często pada pytanie czy powinien być piankowy czy sprężynowy. Wybór ten powinien być uzależniony przede wszystkim od wieku dziecka. U najmłodszych dzieci najlepiej sprawdzą się piankowe lub lateksowe materace do łóżeczek, ponieważ stanowią one najlepsze rozwiązanie dla kształtującego się nieustannie kręgosłupa.

Sprężynowe materace przeznaczone są dla dzieci powyżej 6. roku życia. Działanie sprężyn może prowadzić do nienaturalnego wygięcia kręgosłupa, co u noworodków i niemowlaków jest zdecydowanie niewskazane. Sprężyste i hipoalergiczne materace lateksowe lub piankowe będą w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem. Dodatkowym atutem materacy piankowych i lateksowych jest fakt, iż nie ulegają one odkształcaniu i posiadają zdolność odzyskiwania pierwotnego kształtu. Są również bezwonne, co w przypadku noworodków ma duże znaczenie.

Materace z wypełnieniem ze sprężyn kieszeniowych można stosować w przypadku dzieci w wieku szkolnym, powyżej 6. roku życia. Sprężyny dopasowują się do kształtu ciała pod jego naciskiem. Materace te są trwałe i bardzo wytrzymałe, dzięki czemu będą odporne m.in. na skakanie dziecka po łóżku i posłużą przez dłuższy czas.

Pokrowiec ochroni materac przez wilgocią i brudem Baby Zone

Kupując materac dla dziecka warto zainwestować w dodatkowy pokrowiec. Dzieciom, zwłaszcza niemowlętom, często zdarza się ulewać lub zasikać łóżko. Pokrowiec zapewnia dodatkową warstwę ochrony dla materaca, chroniąc go przed wilgocią, zabrudzeniami, plamami i roztoczami.

Można go bardzo łatwo zdjąć i wyprać w pralce, co ułatwia utrzymywanie higieny w łóżeczku dziecka. Dodatkowo pod pokrowiec z przyjemnego i bezpiecznego dla dziecka, często antyalergicznego materiału można wsadzić wodoodporne prześcieradełko, które ochroni materac przez zamoczeniem. Niektóre materace dla dzieci sprzedawane są w zestawie z pokrowcem. Warto zwrócić na to uwagę szukając odpowiedniego materaca do dziecięcego łóżeczka.

Należy jednak pamiętać aby zarówno materac jak i pokrowiec były odpowiednio przewiewne, aby w samym materacu nie zbierała się wilgoć. Jest to szczególnie ważne, aby nie pojawiły się baterie, grzyby czy pleśń.

Najlepszy materac dla niemowlaka od Baby Zone

Każdy rodzic staje przez trudnym zadaniem skompletowania idealnej wyprawki dla swojego nowo-narodzonego dziecka. Decyzji do podjęcia jest bardzo dużo. Należy pamiętać, że odpowiednio dobrany materac dla niemowlaka ma zdecydowanie większy wpływ na higienę i jakość jego snu niż wielkość łóżeczka czy rodzaj i kolor pościeli.

Kręgosłup niemowlęcia powinien być podparty na całej jego długości, dlatego idealnym rozwiązaniem będą materace dla dzieci. Nie wskazują one umiejscowienia główki ani nóżek malucha. W początkowych miesiącach życia nie sprawdzą się jednak miękkie materace z pianki charakteryzującej się niską gęstością.

Nie są one wystarczająco twarde i sztywne, nie stanowią odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa dziecka. Przy wyborze piankowego materaca dla niemowlaka warto postawić na piankę wysokoelastyczną, która charakteryzuje się wysoką gęstością. Ważnymi kryteriami wyboru odpowiedniego materaca dla malucha powinny być także jego przewiewność, hipoalergiczność oraz możliwość utrzymania odpowiedniej higieny, które w dużym stopniu decydują o tym, czy we wnętrzu materaca będą gromadzić się kurz, wilgoć, pleśń czy roztocza.