Edukacyjne książeczki sensoryczne dla dzieci i niemowląt (1x)

Książeczki sensoryczne i edukacyjne dla dzieci - czym są?

Książeczki sensoryczne, jak sama nazwa wskazuje, dostarczają dziecku podczas czytania wielu wrażeń zmysłowych. Ich celem jest jak największe pobudzanie wszystkich zmysłów, dzięki czemu najmłodszy może doświadczać czytanej historii nie tylko za pomocą wzroku czy słuchu, ale również przez dotyk, a nawet węch.

Takie książeczki sensoryczne i edukacyjne wykonane są z innych materiałów niż zwykłe książki i zawierają m.in. elementy szeleszczące. W takich opowiadaniach mogą pojawić się także części wystające o ciekawych kształtach i różnych fakturach. Dodatkowo, w niektórych pozycjach znajdziemy rzeczy takie jak: lusterka, gryzaki czy satynowe wstążki. Jest to idealny sposób na aktywizację twojego dziecka poprzez całościowe doświadczanie zmysłowe.

Książeczka sensoryczna dla dziecka - dlaczego warto?

O takich książeczkach z pewnością słyszał każdy z nas. Wielokrotnie mogliśmy je zobaczyć u naszych przyjaciół czy członków rodziny. Jednak co czyni edukacyjne książeczki sensoryczne wyjątkowymi?

Dzięki całościowej stymulacji sensorycznej dziecko uczy się rozpoznawania emocji, rozwija kreatywność, umiejętności językowe oraz motoryczne. Jest to kluczowe dla odpowiedniego rozwoju od najmłodszych lat.

Rozpoznawanie i regulacja emocji - dzięki dodatkowym elementom, na przykład gryzakom, dzieci są w stanie regulować pojawiające się emocje, a zabawa z najbliższymi daje im poczucie przynależności i bycia kochanym.

Rozwój kreatywności - interaktywne fragmenty pozwalają dzieciom rozwijać kreatywność i zdolność abstrakcyjnego myślenia, co jest kluczowe dla radzenia sobie z różnymi problemami i zadaniami w przyszłości.

Lepsze umiejętności językowe - zabawki zawierają różne dźwięki, słowa i sylaby, dzięki czemu dzieci uczą się m.in. rozpoznawać litery, co wpływa na ich doskonalenie umiejętności mówienia i wyrażania siebie. Jest to kluczowe dla lepszego rozumienia siebie i innych ludzi.

Zdolności motoryczne - książeczki rozwijają precyzyjne kontrolowanie ruchów, wzbogacają mimikę twarzy, ulepszają koordynację wzrokowo-ruchową oraz pomagają w dokładnej artykulacji

nowo poznanych wyrazów.

Wszystkie te rzeczy składają się na odpowiednią stymulację sensoryczną dzieci i niemowląt, która jest niezbędna w poznawaniu kształtów, dźwięków i zapachów otaczającego nas świata. Maluchy uczą się odpowiedniej oceny dostarczanych bodźców, a ich układ nerwowy współpracuje ze wszystkimi zmysłami. W ten sposób wspieramy zdrowy rozwój ciała i umysłu naszego dziecka i dbamy o jego dobre samopoczucie.

Jaką książeczkę wybrać zależnie od wieku dziecka?

Ważne, aby książeczka została dobrana według wieku twojego dziecka. Starsze dzieci będą zwracały uwagę na inne rzeczy niż niemowlęta.

Książeczki sensoryczne najczęściej są wykonane z miękkich i bezpiecznych dla dziecka materiałów, dzięki czemu można je kupić nawet noworodkowi. Dla tej zabawki nie ma ograniczeń wiekowych, jednak przez pierwsze pół roku, kiedy zmysł wzroku u dziecka jeszcze się kształtuje, dobrze jest wybrać taką, która zawiera kontrastujące kolory, duże elementy i literki.

Będą one lepiej wyczuwalne i bobas z pewnością wykaże większe zainteresowanie. Jest to czas, w którym ćwiczone są ruchy całego ciała i język. Takie dzieci uwielbiają chwytać różne przedmioty, ciągnąć je i machać nimi, ćwicząc tym samym koordynację ruchową rąk oraz mięśnie.

Wraz z upływem miesięcy można wybrać taką z dłuższą historią, większą różnorodnością dźwięków i zabawek, ponieważ dziecko będzie starało się wymawiać pierwsze słowa, a ćwiczenia z sylabami pomogą mu w poprawnej wymowie. Ciekawe staną się dla niego postacie, rysunki i różne dodatkowe elementy. Zacznie rozumieć pierwsze słowa i zdania, dlatego może zaciekawić się czytaną historią.

To, jaką książeczkę sensoryczno-edukacyjną wybrać, zależy od rozwoju twojego dziecka. Każdy rodzic może sam zdecydować, co będzie dla jego pociechy najlepszym wyborem i zobaczyć, na jakie wrażenia zmysłowe najmłodszy reaguje najbardziej.

Postaw na rozwój - wybierz zabawki sensoryczne dla niemowląt i dzieci

Pierwszy rok życia jest kluczowy dla każdego dziecka. To właśnie wtedy kształtują się umiejętności dziecka do radzenia sobie z wieloma życiowymi trudnościami. Intensywnie rozwija się układ nerwowy, dziecko poznaje nowe dźwięki, zapachy, tekstury i słowa.

Doświadcza szerokiej gamy emocji i uczy się je regulować. Jest to także okres, w którym kluczowa podczas zabawy jest obecność rodziców i najbliższych, którzy są wsparciem w doświadczaniu tych wszystkich nowych rzeczy. System Siedmiu Elementów Rozwoju przedstawia naturalne etapy rozwoju, przez które przechodzi twoje dziecko, a są to:

Możemy więc zauważyć, że aktywności, jakie dobieramy naszemu dziecku mają wpływ na wiele istotnych procesów poznawczych, które najintensywniej zachodzą w pierwszych latach życia małego człowieka.

Korzyści płynących z zakupu książeczki jest naprawdę wiele. Produkt jest niewielki, miękki i bezpieczny dla dziecka. Jest też doskonały w podróży - nie zajmuje dużo miejsca i może pomóc dziecku zająć czas. W sklepie marko-baby.pl znajdziesz produkty, które pomogą twojemu dziecku w poznawaniu świata dookoła poprzez naukę i zabawę.