FIRMA    KONTAKT    NASZE MARKI    SKLEPY    NEWS   

Jesteśmy oficjalnym i wyłącznym dystrybutorem kilkudziesięciu największych marek produkujących zabawki i akcesoria dla dzieci.


Firma w obiektywie aparatu


Firma MARKO z siedzibą w Wodzisławiu Śląskim jest obecna na rynku już od 1991r.

Od momentu powstania firma prężnie się rozwija i aktualnie jest liderem na rynku zabawkowym. Firma prowadzi hurtową sprzedaż produktów, rozwija działalność eksportową, a także sprzedaż za pośrednictwem Internetu.

Wysoka jakość i trwałość naszych produktów to cechy, które zapewniły nam osiągnięcie czołowej pozycji w niezwykle konkurencyjnej branży.

Nadrzędną wartością i celem przyświecającym naszej firmie jest troska o bezpieczny, prawidłowy oraz wszechstronny rozwój noworodków, niemowlaków, przedszkolaków i uczniów. Jesteśmy ekspertami z 29-letnim doświadczeniem - wybieramy innowacyjne i bezpieczne produkty. Wszystkie nasze produkty posiadają standardowe Certyfikaty Unii Europejskiej.

Oferujemy tysiące produktów, które magazynujemy na powierzchni z miejscem na około 2000 miejsc paletowych– to prawie 2 boiska do piłki nożnej. Odpowiedni magazyn pozwala oferować bardzo dużą dostępność produktów.

Marko jest autoryzowanym i wyłącznym dystrybutorem uznanych światowych marek >> zobacz jakich <<

Obecnie oferujemy:

 • foteliki samochodowe - BeSafe, Doona

 • wózki - Mima, TFK, Egg, Oyster, Bumprider Connect

 • zabawki edukacyjne dla najmłodszych, wspomagające rozwój w pierwszym roku życia - Tiny Love

 • zabawki edukacyjne, wspomagające naukę czytania, liczenia, języków - K's Kids, Crocolearn, Training2s, Alilo

 • najmodniejsze na rynku meble dla dzieci i krzesełka do karmienia - Bloom

 • praktyczne leżaczki i bujaczki - Tiny Love

 • niezwykle innowacyjne otulacze - Love to Dream

 • walizeczki i inne akcesoria dla małych podróżników - Trunki, toTs

 • wyjątkowe i innowacyjne rowerki trójkołowe - SmarTrike

 • sterylizatory, podgrzewacze, elektroniczne nianie, nawilżacze powietrza - Miniland

 • artykuły niezbędne dla higieny i bezpieczeństwa dzieci - Dreambaby

 • produkty związane z karmieniem dziecka - Nanobebe

 

Firma Marko należy do Polskiego Stowarzyszenia Branży Zabawek i Artykułów Dziecięcych.
Prawidłowy dobór produktów do naszej oferty potwierdzają otrzymane nagrody i wyróżnienia, takie jak:

 

 

Nasze produkty reklamujemy w branżowych czasopismach dziecięcych, "Mam Dziecko", "M jak Mama", "Twój Maluszek", "Twoje Dziecko", "Mamo to ja" "Branża Dziecięca" oraz poprzez przedstawicieli regionalnych na terenie całego kraju.
Będzie nam bardzo miło, jeśli nasze produkty spełnią oczekiwania Państwa i Waszych pociech.

 

Archetyp firmy Marko - to, kim jesteśmy i co nas charakteryzuje

Mędrzec
Archetyp Mędrca jest symbolem ducha i mądrości kultury. Spełnia zwykle rolę proroka, mędrca, jasnowidza, duchowego przewodnika. Mędrzec wyraża ponadczasowe prawo kultury.
Cechy mędrca mogą być przypisywane terapeucie, podobnie jak mistrzowi duchowemu w życiu religijnym (guru). Mędrzec jest osobą, która poszukuje informacji i wiedzy poprzez samorefleksję, badania, obiektywizm i staranność działania.
CECHY OSOBOWOŚCIOWE:  ekspert, uczony, detektyw, konsultant, myśliciel, nauczyciel, pracownik naukowy, mentor, guru, badacz, analityk.

Opiekun
Opiekun jest jednym z najbardziej pozytywnych archetypów. Jest altruistą. Cechuje go hojność i współczucie innym ludziom. Marka o archetypie opiekuna przedstawia siebie jako kogoś, komu można zaufać. Kogoś, kto rozumie i potrafi wczuwać się w odbiorców. Opiekunowie są uważane za najbardziej skuteczne w dostarczaniu spójnych usług, wysokiej jakości opieki, kreowaniu stabilnej i bezpiecznej atmosfery, pielęgnowaniu relacji partnerskich. Służą w sektorze publicznym, na przykład w opiece zdrowotnej, edukacji, programach pomocowych. Pozostają w stałym kontakcie z ludźmi. Troszczą się o innych.
CECHY OSOBOWOŚCIOWE:  altruista, rodzic, pomocnik, kibic, adwokat.


PREZENTACJA MARKO


Jak powstało Marko?

Historia rozpoczęła się w 1989 roku. Obecny właściciel Janusz Musioł wraz z kolegą z wojska i jednocześnie ojcem chrzestnym córki - Markiem Leściorz, oraz szwagrem Marka - Jackiem Kucharewiczem zasięgnęli w banku kredyt  i  założyli  własną działalność. Robienie interesów rozpoczęli od tzw. „biznesu łóżkowego”. Handlowali obuwiem na targowiskach. Zamiast lady używało się wtedy łóżek polowych – stąd nazwa. W tym samym czasie rozpoczęto świadczenie usług w zakresie transportu ciężkiego. Po 2 latach tułania się po targowiskach, trzech muszkieterów postanowiło znaleźć lokal handlowy. Janusz Musioł przypomniał sobie, że koleżanka z liceum Renata Marszolik prowadziła Zakład Modniarski, następnie Firmę produkującą odzież oraz Sklep Wielobranżowy na ulicy Jana 1 w Wodzisławiu Śląskim. Wspólnie postanowiono właśnie tam otworzyć  pierwszy sklep. Był to sklep z obuwiem. Zainspirowani sukcesem pierwszego punktu handlowego, wspólnicy postanowili po roku otworzyć kolejny, tym razem na ulicy Kubsza 1 również w Wodzisławiu Śląskim. W nowym miejscu rozszerzono ofertę o odzież i kosmetyki. Kiedy minął kolejny rok, czworo  wspólników  założyła  następny  sklep,  tym  razem  w  Jastrzębiu Zdroju  (co było bardzo krótką przygodą) oraz restaurację w Czechowicach Dziedzicach. Obserwując tendencję na rynku, zauważono, że duże znaczenie ma handel hurtowy, więc w 1994 roku podjęto próbę sprzedaży artykułów kosmetycznych. Tuż nad sklepem przy ulicy Jana 1  funkcjonowanie  rozpoczęła hurtownia. W  tamtym  czasie  obejmowała trzy pomieszczenia. Po roku postanowiono zmienić asortyment z fryzjerskiego na artykuły branży niemowlęcej, co okazało się to strzałem w dziesiątkę. W tym samym 1995 roku rozpoczęto pierwszy import towaru z Tajwanu. Rok później przeniesiono hurtownię na ulicę 26-go Marca. W tym okresie szeregi Spółki opuścili Marek i Jacek, oddając się samodzielnemu prowadzeniu restauracji. W związku z dynamicznym rozwojem hurtowni, przeniesioną ją na ulicę Łużycką, gdzie znajdował się większy lokal. Wprowadzono do obrotu odżywki dla dzieci oraz szereg artykułów zdrowej żywności. Ze względu na dalszy dynamiczny rozwój, rozpoczęto pracę na trzy zmiany. W 2000 roku hurtownię przeniesiono w miejsce, w którym znajduje się o dnia dzisiejszego – czyli na Marklowicką 17. Tam przygoda rozpoczęła się od 200m2. Przez kolejne lata powierzchnia sukcesywnie rosła. Na obecną chwilę hurtownia dysponuje powierzchnią pozwalającą na zmagazynowanie 2000 palet towaru.

Od roku 2001 rozpoczął się proces rozszerzania oferty o marki premium. Pierwszą kolekcją z tej kategorii była marka obecna w ofercie do dziś – Tiny Love, która jest nadal kolekcją nr 1 w portfolio Marko. W 2007 roku zrezygnowano z odżywek dla dzieci, zamiast tego dwójka wspólników podjęła decyzję o wprowadzeniu takich marek jak Sassy (m.in. zabawki do kąpieli, gryzaki, grzechotki, zabawki muzyczne), K’s Kids (zabawki edukacyjne), Nuby (butelki oraz smoczki) czy Dream Baby (zabezpieczenia do domu). Są to marki, którym firma Marko jest wierna do dziś. W tym samym roku zakupiono teren nieopodal dworca PKP na ulicy Rybnickiej w Wodzisławiu Śląskim, na którym został otwarty sklep o powierzchni 750m2, jednocześnie zlikwidowano wszystkie mniejsze. W 2010 roku została podjęta bardzo ważna decyzja o wprowadzeniu do sprzedaży sprzętu ciężkiego (foteliki wózki, krzesełka do karmienia). Rozpoczęto dystrybucję fotelików samochodowych norweskiej marki BeSafe. Producent preferuje przewożenie najmłodszych tyłem do kierunku jazdy (http://www.besafe-5xbezpieczniej.pl/; http://www.besafe.com.pl/). Decyzja ta okazała się kolejnym ważnym krokiem dla rozwoju Firmy. Rok po jej wprowadzeniu Marko zdecydowało się na poszerzenie oferty o wózki. Rozpoczęto dystrybucję marki Mima (wyjątkowy design), TFK (atestowane wózki do biegania) oraz BabyZen Yoyo (spełnia wymagania rozmiaru bagażu kabinowego podczas rejsów lotniczych). W 2012 otwarto dwupoziomowy sklep w Rybniku o powierzchni 1100m2. W 2015 roku Renata Marszolik postanowiła opuścić Firmę Marko. Wielką satysfakcję wszystkim współzałożycielom Firmy daje fakt, że z malutkiego biznesu łóżkowego udało się stworzyć firmę zatrudniającą aktualnie około 60 osób. Marko od 6 lat jest partnerem strategicznym największych targów branży dziecięcej organizowanych przez Targi Kielce. Podczas edycji 2015 stoisko zajmowało powierzchnię 630m2. W tymże roku Firma otrzymała nagrodę w kategorii najlepsze stoisko. Ponadto Marko brało udział w charakterze wystawcy w międzynarodowych targach w Koloni, Norymberdze, Londynie, Brnie, Kijowie i Wilnie.

Firma prowadzi sprzedaż na rynku tradycyjnym jak i do placówek handlu nowoczesnego (sieci handlowe). Jubileusz dwudziestopięciolecia istnienia Przedsiębiorstwa (od 1991 do 2016) odbędzie się w Wodzisławiu Śląskim jako integralna część obchodów rocznicy 760-lecia miasta Wodzisławia Śląskiego.
 
W miejscu dotychczasowej Markusi powstanie nowoczesne centrum handlowe, które bez wątpienia spełni najśmielsze oczekiwania wszystkich najmłodszych. Wstępnie planuje się nazwać galerię Fabryką Marzeń. Jednak nie tylko dzieci będą miały nie lada gratkę. Przyjazna rodzicom kawiarenka sprawi, że każda mama i każdy tata będą chcieli tam spędzać wolne popołudnie ze swoimi Skarbami. Pojawi się również klub malucha lub kino dla zmotoryzowanych. Dodatkowo każde energiczne dziecko będzie mogło pobawić się na niecodziennym placu zabaw. Tam Firma znajdzie swoją nową siedzibę. Podstawą przewagi konkurencyjnej firmy Marko jest jej  właściwa  kultura  organizacyjna, jest ona zarówno kluczem do realizacji celów strategicznych przedsiębiorstwa,  jak również  podstawą  wzrostu  jego  wartości. Właściciel firmy niejednokrotnie podkreśla, że to ludzie są najważniejsi i to oni tworzą wzrost wartości jego firmy. Na każdym kroku stara się kształtować silną, funkcjonalną oraz proefektywnościową kulturę organizacyjną która stwarza warunki umożliwiające pracownikom tworzenie  wartości  firmy.  Obecnie  realizujemy swoje kluczowe cele poprzez postawę naszych pracowników, a przede wszystkim: 
• synergiczną pracę zespołów
• orientację na klienta
• gotowość do dostarczania jak najlepszych produktów.
 
Marko jest firmą przyjazną i aktywnie uczestniczącą w życiu lokalnej społeczności. Z racji profilu działalności jest mile widzianym sponsorem wszelakich akcji charytatywnych. Wizja i Misja spółki zostały określone następująco: Wizja – chcemy być największym dostawcą produktów na rynku zabawkowym. Doskonała trwałość naszych produktów będzie wynikiem stałej weryfikacji jakości oferowanych produktów. Zagwarantujemy naszym pracownikom wszechstronne możliwości rozwoju. 
 
Firma do tej pory wyposażyła niejedno przedszkole w zabawki edukacyjne, jak również w ramach własnych działań prowadzi lekcje pokazowe pokazując uprawnienia pedagogiczne swoich pracowników. Od lat wspiera amatorską siatkówkę, a od tego sezonu oczkiem w głowie jest Drużyna Kadetów piłki koszykowej, która wywalczyła tytuł Mistrza Śląska oraz wzięła udział w Finałach Mistrzostw Polski. 

 

Właściciel MARKO SJ

Janusz Musioł