wzrost
40-75 cm
61-105 cm
100-150 cm
waga
0-13 kg
0-18 kg
0-25 kg
15-36 kg
mocowanie
ISOFIX
pasy
kierunek jazdy
tyłem
tyłem/przodem
przodem
atesty
Test Plus
ADAC
homologacja
ECER44-04
i-Size
   

Foteliki samochodowe do jazdy przodem (4x)

Hurtownia fotelików samochodowych

Wybór fotelika samochodowego to jedna z najważniejszych decyzji podejmowanych przez rodziców. Fotelik samochodowy musi być bowiem nie tylko bezpieczny, ale również komfortowy, zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Wybierając fotelik, warto zwrócić uwagę na co najmniej kilka parametrów i, bynajmniej, cena nie jest najbardziej istotnym z nich. Przyjrzyjmy się więc, na co zwrócić uwagę wybierając fotelik do jazdy przodem, aby spełnił nasze wymagania.

Rodzaje fotelików samochodowych

Na rynku motoryzacyjnym dostępne są dwa główne rodzaje fotelików samochodowych. Są to foteliki do jazdy przodem do kierunku jazdy i do jazdy tyłem. Pierwszy fotelik samochodowy, czyli popularne nosidełko jest zawsze fotelikiem do jazdy tyłem i, zgodnie z przepisami kodeksu drogowego, dziecko powinno być w nim wożone mniej więcej do 15-18 miesiąca życia. Następne foteliki mogą już być fotelikami do jazdy przodem. Specjaliści, co prawa zalecają, żeby dziecko wozić tyłem, najdłużej jak się da, nawet do ukończenia 4 roku życia, ale nie zawsze jest to możliwe.

Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup fotelika do jazdy przodem, to następna decyzja, jaką musimy podjąć, związana jest z dostosowaniem go do wagi dziecka. Generalnie foteliki samochodowe dostępne są w pięciu grupach wagowych 0, 0+, I, II, III, z tym że foteliki do jazdy przodem dostępne są dopiero od grupy I.

Grupa I fotelików samochodowych obejmuje foteliki do jazdy przodem dla dzieci o wadze 9-18 kg, które zazwyczaj są wystarczające dla dzieci w wieku mniej więcej 3-4 lata. Kolejne grupy to przedziały wagowe 15-26 kg oraz 22-36 kg. Na rynku dostępne są również modele w innych zakresach wagowych, te wymienione wyżej są jednak najpopularniejsze.

Wymiana fotelika do jazdy przodem na większy model powinna nastąpić w jednym z trzech następujących przypadków: linia oczu dziecka wystaje ponad górną krawędź fotelika, dziecko przekroczyło dopuszczalny limit wagowy lub nie można już zapiąć pasów bezpieczeństwa. Istnieje również możliwość zakupu fotelików do jazdy przodem o szerokim zakresie wagowym, np. 9-36 kg. Takie foteliki niejako rosną razem z dzieckiem.

Na co zwrócić uwagę wybierając fotelik samochodowy?

Wybierając fotelik do jazdy przodem, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Fotelik taki posiadać musi homologację oraz wyniki testów zderzeniowych. Dzięki temu będziemy wiedzieć, że jest on całkowicie bezpieczny dla naszego dziecka. Innym ważnym aspektem jest sposób montażu fotelika w samochodzie, czy robi się to pasami, czy za pomocą systemu Isofix. Inne ważne aspekty związane są z wygodą, zarówno dziecka, jak i rodzica. Fotelik do jazdy przodem powinien mieć możliwość odpowiedniej regulacji siedziska, pasów oraz innych elementów. Nie bez znaczenia jest też materiał, z którego został wykonany fotelik. Powinien on być nie tylko trwały, ale również łatwy do utrzymania w czystości.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Kupując fotelik samochodowy do jazdy przodem, warto zwrócić uwagę, aby posiadał on wszelkie niezbędne atesty i certyfikaty. Podstawowym dokumentem, jaki jest niezbędny, aby w ogóle rozważać zakup fotelika, jest homologacja ECE. Jest to rzecz wymagana, ale nie wystarczająca. Homologacja ECE oznacza bowiem, że fotelik do jazdy przodem jest zgodny z wymogami technicznymi narzucanymi na tego typu produkty w Europie, nie mówi jednak nic o wynikach testów zderzeniowych etc.

Tak więc kolejnym parametrem, który powinniśmy zdecydować się, sprawdzić są właśnie wyniki testów zderzeniowych. Istnieje sporo organizacji przeprowadzających tego typu testy, do najbardziej wiarygodnych należy zaliczyć testy ADAC czy OAMTC. Poza zapoznaniem się z tymi wszystkimi informacjami warto poczytać również opinie zwykłych użytkowników.

Jeśli zależy nam na jeszcze większym bezpieczeństwie, niż dają standardowe foteliki, możemy zaopatrzyć się w fotelik do jazdy przodem wyposażony w system ochrony bocznej. Jest do dodatkowe wzmocnienie w postacie wysuniętych boków z pianki i tworzyw EPS, które dodatkowo chronią dziecko w czasie kolizji bocznej. Nie jest to standardowe rozwiązanie, ale jeśli z jakiegoś powodu chcielibyśmy się na nie zdecydować szukajmy fotelików z oznaczeniem SPS, SIP czy Safe Side.

Dalej o bezpieczeństwie - czyli rodzaje pasów w foteliku

Aby fotelik do jazdy przodem był całkowicie bezpieczny, dziecko musi być odpowiednio zabezpieczone pasami. Generalnie na rynku dostępne są foteliki z dwoma rodzajami pasów, są to pasy trzypunkowe oraz pięciopunktowe. Pasy trzypunktowe charakteryzują się tym, że dwa miejsca mocowania pasów znajdują się przy ramionach dziecka, a jeden między nogami. W przypadku pasów pięciopunktowych mamy jeszcze do czynienia z dodatkowymi mocowaniami w okolicy bioder dziecka. Jedno i drugie rozwiązanie jest oczywiście bezpieczne, jednak pasy pięciopunkowe uchodzą za bardziej stabilne i to raczej one są rekomendowane.

Sposób montażu fotelika samochodowego

Fotelik samochodowy do jazdy przodem może być montowany do siedzenia samochodu na dwa sposoby. Pierwszy to montaż za pomocą pasów. Tego typu rozwiązanie można zastosować w każdym aucie, wymaga jednak nieco praktyki, aby prawidłowo zamocować pasy, tak aby fotelik był stabilny i nie przemieścił się w razie kolizji. Drugim sposobem montażu fotelików jest system Isofix. System ten jest bardzo intuicyjny i praktycznie do minimum ogranicza możliwość błędu podczas mocowania fotelika.

Składa się on z dwóch uchwytów, mocowanych bezpośrednio do konstrukcji samochodu, co w rezultacie przekłada się na większą sztywność całego układu. Niestety nie wszystkie auta są w niego wyposażone. Jeśli chodzi o miejsce montażu fotelika, to specjaliści zgodnie uznają, że najbezpieczniejsze jest środkowe miejsce na tylnym siedzeniu, o ile oczywiście da się tam zamontować fotelik. Jeśli z jakichś względów fotelik do jazdy przodem nie może być zamontowany w tym właśnie miejscu, to należy umocować go za fotelem pasażera. Montaż fotelika na przednim siedzeniu jest dopuszczalny tylko wtedy jeśli nie ma tam poduszki powietrznej.

Drobne szczegóły, ale robią różnicę

Poza kwestiami absolutnie obowiązkowymi, kupując fotelik do jazdy przodem, warto zwrócić uwagę na z pozoru nieistotne niuanse, które jednak często decydują o wygodzie i komforcie użytkowania fotelika. Takimi detalami jest, chociażby mata ochronna pod fotelik, którą zakłada się na siedzenie samochodu. Chroni ona tapicerkę przez zabrudzeniami. Innym ciekawym rozwiązaniem jest wkładka przeciwpotna.

Ten oddychający materiał sprawdzi się szczególnie latem oraz w czasie długich podróży. Zapobiegnie ona nadmiernemu poceniu się dziecka, co znacznie zwiększy komfort jego podróży. Kolejna rzecz, którą docenią rodzice to funkcja obrotowego siedziska. Umożliwia ona skręcenie fotelika o 90°, co znacznie ułatwia wyciąganie i wkładanie do niego dziecka oraz manipulowanie pasami bezpieczeństwa. Większość rodziców doceni również obecność w foteliku wszelkiej maści wysuwanych pojemników, na picie czy zabawkę

Zapraszamy do zapoznania się z szeroką ofertą fotelików do jazdy przodem dostępnych w naszym sklepie. W razie pytań i wątpliwości służymy pomocą.