wzrost
40-75 cm
61-105 cm
100-150 cm
waga
0-13 kg
0-18 kg
0-25 kg
15-36 kg
mocowanie
ISOFIX
pasy
kierunek jazdy
tyłem
tyłem/przodem
przodem
atesty
Test Plus
ADAC
homologacja
ECER44-04
i-Size
   

Foteliki samochodowe dla dzieci (18x)

Foteliki samochodowe dla dzieci - hurtownia

Gdy do rodziny dołącza nowy, malutki członek, to akcesorium, takie jak fotelik samochodowy, staje się nieodłącznym towarzyszem różnych podróży samochodowych, wycieczek czy odwiedzin daleko mieszkającej rodziny. Powszechnie wiadome jest, że fotelik służy głównie do zabezpieczenia dziecka podczas podróży autem. Mogą one jednak także sprawdzić się jako nosidełko do transportowania noworodków poza nim.

Na rynku możemy znaleźć różnego rodzaju foteliki niemowlęce, podzielone według kategorii wagowych oraz wzrostu. Nie są to jednak jedyne kryteria, na które powinni patrzeć potencjalni kupcy fotelików samochodowych dla dzieci. Warto również zwrócić uwagę na jego wyprofilowanie, możliwość prostej instalacji czy możliwość zmieniania pozycji, co zapewni komfort siedzenia bądź spania dziecku podczas podróży.

Prawidłowe zamontowanie fotelika

Jeżeli dziecko znajduje się w nieodpowiedniej pozycji podczas jazdy samochodem, to podczas wypadku, stłuczki lub nawet gwałtownego hamowania, jest narażone na różnego rodzaju obrażenia i urazy. Ze względu na brak proporcjonalności ciała u dzieci, ich główki są znacznie większe i cięższe. Ich układ kostny nie jest jeszcze w pełni rozwinięty oraz właściwie ukształtowany, co czyni ich plecy mniej odpornymi na uszkodzenia. Małe dzieci nie mają także właściwie rozwiniętych odruchów ani zdolności przeciwdziałania obciążeniom, co czyni je bezbronnymi wobec jakiegokolwiek zagrożenia ze strony świata zewnętrznego.

Z tych powodów, właściwe ułożenie fotelika dziecięcego na tylnym siedzeniu jest bardzo ważne. Powinien od być ustawiony tyłem do kierunku jazdy, dzięki czemu będzie działał jak pewnego rodzaju tarcza ochronna dla główki oraz ramion dziecka, przed gwałtownymi ruchami podczas zderzenia. Niewłaściwe jest ustawianie fotelika przodem, ze względu na siłę, która gwałtownie wyrzuca główkę, ramiona oraz nogi dziecka do przodu, szarpiąc jego szyją oraz głową podczas incydentu drogowego.

Może to prowadzić do permanentnych uszkodzeń kręgosłupa lub nawet śmierci. Innym przeciwwskazaniem jest to, że dziecko może doznać obrażeń w wyniku uderzenia się w przednie siedzenie lub trafienie przez niepożądane elementy dostające się do wnętrza samochodu. Dlatego też ważne jest sprawdzenie, czy dany fotelik dostał dobrą ocenę w testach zderzeniowych. Ponadto, obecność przedniej ramy antyrotacyjnej, dodatkowo chroni dziecko podczas zderzenia czołowego.

Komfortowy materiał dla małego dziecka

Jednym z ważniejszych czynników jest materiał, z jakiego wykonany jest fotelik. Ważne jest bowiem, aby dziecko nie czuło dyskomfortu podczas zarówno krótkich, jak i nieco dłuższych podróży. Istotne jest także to, aby tapicerka była łatwa do utrzymaniu w czystości, możliwa do ściągnięcia i wyprania oraz łatwa w ponownym założeniu. Wentylowany, przepuszczający powietrze zagłówek również jest cechą poprawiającą komfort jazdy dziecka, tak samo jak miękkie obicie fotelika oraz obecność osłonki słonecznej, wyposażonej w wentylację oraz ochronę przed promieniami UV.

Łatwa regulacja oraz instalacja

Istotnym aspektem przy dobieraniu fotelika do dziecka i do samochodu jest możliwość jego łatwej regulacji. Możliwość regulacji siedziska na kilku poziomach pozwala na dostosowanie pozycji dziecka do jego aktualnych potrzeb - leżenia lub siedzenia. Istotna jest także możliwość regulowania wysokości zagłówka w foteliku, pozwalająca na dostosowanie go do wzrostu dziecka oraz zapewnienie mu jak największego komfortu podczas podróży.

Również wygodna instalacja jest ogromnym plusem w foteliku dla dziecka. Na rynku dostępne są foteliki montowane na kanapie samochodu z wymaganym przeprowadzeniem pasa bezpieczeństwa wokół fotelika lub za pomocą bazy lub zaczepów ISOfix. Baza znacznie ułatwia montowanie fotelika w samochodzie oraz gwarantuje większą pewność, iż fotelik jest prawidłowo wpięty. Poza tym, ramiona ISOfix mogą być regulowane, w celu zapewnienia wymaganej ilości miejsca na nogi.

Dobranie idealnego, bezpiecznego fotelika dla niemowlęcia jest niezwykle trudne, ze względu na wielorakość dostępnych modeli na rynku. Poniżej jednak zostało przedstawionych kilka modeli, które są w stanie zapewnić bezpieczeństwo i komfort każdemu maluchowi, zarówno podczas krótszych jak i dłuższych podróży samochodowych.

Fotelik BeSafe iZi Combi X4

Fotelik ten spełnia wszystkie warunki, aby zapewnić dziecku jak najbezpieczniejszą podróż. Jest on mocowany tyłem do kierunku jazdy, co zmniejsza ryzyko wystąpienia urazu kręgosłupa. Jego instalacja jest bardzo prosta, albowiem polega na przymocowaniu fotelika za pomocą 3-punktowego pasa lub zaczepów ISOfix.

Również jego regulacja jest łatwa, albowiem wysokość zagłówka oraz pasów bezpieczeństwa można ustawić tylko jednym ruchem ręki w 8 różnych pozycji. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku wybierania pozycji z 4 możliwych. Podwójna warstwa pianki EPS w okolicy głowy gwarantuje jej zwiększoną ochronę oraz wygodniejsze oparcie główki.

Fotelik iZi Modular

Jest to innowacyjny system BeSafe, z którego dziecko może korzystać już od urodzenia, aż do 4 roku życia. Ten system fotelików używa bazy ISOfix dla dwóch fotelików. Oferuje on aż 3 foteliki w jednym, na który składa się fotelik dla niemowlaka oraz dla malucha tyłem lub przodem.

Jego łatwa instalacja za pomocą 3-punktowego pasa bezpieczeństwa lub bazy jest znaczącą korzyścią dla rodziców. Wykonane miękkie obicia skorupy są bardzo komfortowe dla dziecka, a załączona osłonka przeciwsłoneczna, wyposażona w wentylację gwarantuje ochronę przed promieniami ultrafioletowymi. Ponadto, fotelik wyposażony jest w rączkę o ergonomicznym kształcie, pozwalającą na wygodne przenoszenie dziecka poza samochodem.

Fotelik BeSafe iZi Kid X2 i-Size

Ten fotelik jest w stanie zagwarantować dziecku maksymalny poziom ochrony, a w przypadku wypadku, działa jak tarcza ochronna wokół dziecka. Jest on bowiem jednym z niewielu fotelików dostępnych na rynku, który przeszedł niezwykle trudny test Plus. Test ten jest jednym z najbardziej surowych, który ma bardzo wysokie wymagania. Ponadto, zapewniona jest bardzo łatwa instalacja fotelika przy pomocy systemu ISOfix oraz tak samo prosta regulacja, pozwalająca na ustawienie wysokości zagłówka oraz barkowych pasów bezpieczeństwa już jednym ruchem w 8 różnych pozycjach.

Oprócz tego, fotelik posiada także 5-punktowe szelki z magnesami, znacznie ułatwiające wkładanie i wyciąganie dziecka z fotelika oraz przednią ramę antyrotacyjną, zapewniającą stabilność fotelika i doskonale dopracowaną ochronę boczną, posiadającą wzmocnienie z materiału absorbującego uderzenia. BeSafe iZi Kid i-Size posiada także możliwość ustawienia pozycji do spania aż w 4 różnych pozycjach oraz tapicerkę bardzo łatwą do utrzymania w czystości, z możliwością jej zdjęcia i wyprania w pralce.

Fotelik BeSafe iZi Comfort X3

Prosty do zamontowania, przy pomocy zaczepów 3-punktowego pasa, fotelik jest wyposażony w doskonałą ochronę boczną, posiadającą wzmocnienie z materiału absorbującego uderzenia. Łatwa instalacja oraz regulacja zapewniają sprawne zamontowanie, jak i dostosowywanie fotelika do aktualnych potrzeb dziecka.

Wysokość zagłówka i barkowych pasów dostępna jest w 8 różnych pozycjach, a 5-punktowe szelki z magnesami ułatwiają zarówno wkładanie, jak i wyciąganie dziecka z fotelika. Tapicerka fotelika jest bardzo łatwa w utrzymaniu w czystości, a w przypadku jej zabrudzenia, możliwe jest jej zdjęcie i wypranie w 40 stopniach.